Poradnik gracza giełdowego cz.1. Czas na giełdzie

W tym wideo skupimy się na najważniejszej rzeczy na giełdzie, czyli czasie. Pewnie słyszałeś nie raz powiedzenie: “Czas to pieniądz”.



Czas to coś, czego większość początkujących osób na giełdzie nie ma. Wszyscy chcą szybko się wzbogacić, i nikt nie chce czekać. W naszym życiu jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłej gonitwy za pieniędzmi, i zawsze wszędzie się śpieszymy. Nazywam to często “biedą mentalną”, gdyż nie jesteśmy mentalnie przygotowani do tego, by czekać i planować. Na giełdzie rządzą popyt i podaż, więc nie mamy wpływu na to, w jakim czasie zakończy się popyt, a ile będzie trwać podaż. Dlatego też musimy mieć czas, bo nie jesteśmy w stanie niczego przyspieszyć. Pieniądze lubią ciszę, więc w ciszy powinniśmy trwać i czekać na swoje okazje do zakupów lub sprzedaży.

Cykle na giełdzie.

Dodając do tego cykle, którymi porusza się rynek, powinniśmy być uzbrojeni w cierpliwość. Hossa jak i bessa mogą trwać latami. Oczywiście dzięki pewnym umiejętnościom i strategiom, jesteśmy w stanie ten czas wykorzystać do zarabiania, ale ogólnie powinniśmy być świadomi, że te cykle są i musimy się do nich dostosować, właśnie między innymi mając czas.

Na szczęście mamy rynek tak zróżnicowany, że gdzieś zawsze jest bessa – czyli fajne okazje – i gdzieś zawsze jest hossa. Na przykład, gdy spadają akcje, rośnie wartość dolara. Czyli mamy bessę na rynku akcyjnym, a hossę na rynku walutowym.

Ważne nastawienie i dywersyfikacja.

Wchodząc na rynek, nie możemy mieć nastawienia, że za miesiąc wyjmiemy pieniądze i będziemy tak robić cały czas. Najlepiej jest rozpatrywać nasze zarabianie w ujęciu rocznym, a jeszcze lepiej w cyklicznych podsumowaniach. Oczywiście, mówię tutaj o inwestowaniu lub grze strategicznej. Jeśli chodzi o trading, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, i musisz zdawać sobie sprawę, że nie stanie się trejderem w ciągu miesiąca. Zazwyczaj zajmuje to lata, a nawet wtedy ciągle uczysz się czegoś nowego. Statystyki mówią, że ludzie na giełdzie zaczynają zarabiać dopiero po 3 latach. Jednak odnosi się to do trejdingu. Dla inwestycji nie ma to znaczenia, ponieważ zarabiasz czasem, a nie umiejętnościami, choć również fajnie byłoby je mieć.

Jeśli zdecydujesz się na dywersyfikację swojego portfela, będziesz mógł czerpać zyski częściej. Jednak tutaj potrzebna jest pewna wiedza na temat rynków, aby wiedzieć, kiedy jest dobry czas na budowanie portfeli i kiedy rozpocząć taką dywersyfikację.

Zachęcam do obejrzenia powyższego materiału wideo, gdzie znajdziesz więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *